25 października 2013

Poszewka na poduszkę ze swetra - instrukcja krok po kroku
Czy wymieniacie się z koleżankami przepisami?
 Ja robię to ciągle. Mój segregator z przepisami pełen jest kartek i karteluszek z zanotowanymi, przepisanymi gdzieś u kogoś na kolanie, pomysłami na wszelkiej maści smakołyki. Lubię też podpatrywać sprawdzone sposoby na "coś". 
Nigdy nie trzymam przepisu tylko dla siebie, nie planuję też zabrać żadnego ze sobą do grobu, jeśli coś, co przygotowałam, dana potrawa czy danie, smakuje moim bliskim, chętnie dzielę się z nimi recepturą.
Sama też z chęcią wykorzystuję sprawdzone i polecane mi przez kogoś przepisy. 
Dziś chciałabym podzielić się z Wami właśnie jednym z nich. I choć nie dotyczy on sztuki kulinarnej, warto się pokusić o jego sprawdzenie.
Jest wypróbowany - można śmiało przerabiać stare dzianiny, bo efekt jest gwarantowany.


Przepis na poszewkę swetrową

Stopień trudności - łatwy
Czas przygotowania: 20 minut

Potrzebne będą:
 • 1 stary sweter,
 • nożyczki,
 • nici,
 • wkład poduszki (u mnie 40 cm x 40 cm),
 • maszyna do szycia,


Wykonanie:

1. Odetnij rękawy swetra tuż przy szwach ramieniowych. [zielona linia]
2. Obok powstałego w ten sposób otworu wyznacz linię prostą, biegnącą od dolnej krawędzi swetra do linii ramienia. To będzie jeden z brzegów poszewki. Po drugiej stronie wyznacz drugą równoległą linię pamiętając przy tym, by zachować między nimi odległość równą szerokości wkładu poduszki (u mnie 40 cm). [pomarańczowe linie]


3. Sprawdź czy wymiary poszewki są zgodne z rozmiarem wkładu. Jeśli nie, skoryguj plan linii cięcia mierząc od dolnego brzegu swetra do góry .

4. Tnij po wyznaczonych w ten sposób liniach. Zepnij szpilkami powstałe w ten sposób dwie część poszewki, przednią i tylną. 

5. Zszyj razem wszystkie brzegi poszewki. Zszyte brzegi podszewki. Aby zapobiec strzępieniu się krawędzi tkaniny, przeszyłam je ściegiem owerlokowym na całej długości 6. Rozetnij rękaw wzdłuż szwu podłużnego.7. Nałóż rękaw prawą stroną do lewej, na poszewkę, tak by zakrywał otwór, który dawniej był dekoltem swetra.8. Zepnij wszystko szpilkami. Odwróć uszytek - powinnaś widzieć mniej więcej coś takiego:


9. Obetnij nadmiar tkaniny stanowiący dawniej główkę rękawa.

Przyszyty rękaw. Widać pod spodem w którym miejscu jest dekolt, który będzie stanowił otwór poszewki. Tak to tu wkładamy wkład poduszki.

10. Dopasuj długość rękawa do głębokości dekoltu swetra. Na tym zdjęciu widać w którym miejscu się on znajduje, odmierzam od jego wierzchołka kilka cm, wyznaczam linię prostą i ciaach! Tnę śmiało.


11. Przeszywam niezabezpieczone dotychczas brzegi dzianiny poprzez przeszycie ich ściegiem owerlokowym.

12. Prasuję poszewkę. Przekładam uszytek na prawą stronę. Przez otwór dekoltu wkładam wkład poduszki. Dłoniom wygładzam (były)  rękaw. 

poszewka sweter warkocz
Gotowa poszewka - przód

poszewka sweter warkocz
Gotowa poszewka - tył

Poszewka ze swetra DIY

Pozdrawiam i do kolejnego postu!
Nici


Edit 27.10.2013: 

Poduszka Nici vs. poduszka Westwing (139 zł)

3 komentarze:

 1. Ciekawy pomysł i wykonanie, poszewka wygląda super:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma to jak recyklong materiałów :) Ja co prawda ze swetrów i starych koszulek przeważnie robię próby czegoś nowego ale Twój pomysł na poduszkę też jest interesujący ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa! Prawie identyczna jak ta sklepowa :)

  OdpowiedzUsuń

Za każde pozostawione tu słowo bardzo dziękuję!